Arduino nedir? Arduino ile neler yapabiliriz? kısaca bunları anlatmak istiyorum.

Arduino etkileşimli projeler geliştirmek için tasarlanmış,elektronik yazılım ve donanım geliştirme platformudur. Arduino kartlarının donanımında bir adet Atmel AVR mikrodenetleyici (ATmega328, ATmega2560 vb) , programlamayabilmek ve diğer devrelerle bağlantı kurabilmek için yan elemanlar bulunur. arduino Öğrenmesi kolay ve açık kaynak(open source) olarak sunulan bir platformdur yani her türlü projenizde kullanabilir yeni şeyler üretip satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Arduino bir tür mikroişlemci mi? bu sorunun cevabı hayır, arduino mikroişlemcilerle daha kolay iletişime geçebilmeniz için rahat bir ortam sağlamaya yarayan bir platform olarak karşımıza gelmektedir,yani arduino mikroişlemciye girdi/çıktı(input/output),voltaj desteği, usb seri bağlantısı gibi bir çok farklı özellikle mikroişlemci kartımıza yardımcı olmaktadır.

arduino ile eğlenceli yaratıcı değişik bir çok uygulama yapabilirsiniz.kısacası sınırınızı siz belirlersiniz.

örnek olarak akıllı perde,resim çizen robot,çizgi izleyen veya engelden kaçan araba vb.

İlerleyen zamanlarda yaptığımız projeleri de sizlerle burada paylaşacağız.Arduino’nun projelere kolay entegre olabilmesi için bir çok çeşidi vardır. Şimdi biraz bu çeşitleri özet olarak tanıyalım.

Arduino Uno

ATMega328 tabanlı mikrodenetleyicisi. Arduino uno da aktarım hızı FTDI entegre kullanmayıp usb-seri iletişim dönüştürücü olarak ATMega8U2 kullandığı için hızlıdır.

linux ve mac için driver yüklemeye gerekmezken windows için inf dosyası gerekir. Üzerinde 3.3v ve 5v çıkışları mevcutdur,haberleşme ve güç için hem USB port hem de DC adaptör girişi bulunur ve arduino uno pinleri dişi header şeklindedir, çok popüler bir kartdır, bir çok projede kullanılır.

Arduino Due

Arduino Due, ATmel SAM3X8E ARM Cortex-M3 tabanlı bir karttır. Bu kart Arduino’nun 32-bit ARM tabanlı mikroişlemciye sahip ilk kartıdır. Arduino DUE, diğer kartların aksine 3.3V ile çalışmaktadır. Bunun üzerinde bir gerilim uygulamak(5V gibi) giriş/çıkış pinlerine zarar verebilir. Ayrıca 3.3V seviyesinde çalışabilen herhangi bir shield ile kullanabilirsiniz. Kolay bir şekilde USB üzerinden bilgisayara bağlayabilir, adaptör veya pil ile çalıştırabilirsiniz. 54 adet giriş/çıkış pinine sahip bu kart üzerinde ,12 adet PWM çıkışı ,12 adet analog giriş vardır. Due arduino ide ile birlikte kullanılmaktadır. (https://www.arduino.cc/en/Main/Software ) . kodlamayı yaparken port seçiminde karşımıza iki port seçeneği gelecektir ,bunlardan biri programming port diğeri ise native port olarak adlandırılmaktadır. SAM3XE’ye kod atmak diğer kartlardan biraz daha farklıdır,kod yazmaya başlamadan flash belleğin silinmesi zorunludur bu yüzden sizlere kod yazarken port seçiminde programming port seçimi ile yazmanızı öneririz sebebi ise bu porttan programlamaya başladığınızda ,flash bellek otomatik olarak silinecektir.Kart üzerinde resetlenebilir sigorta bulunmaktadır. Sigorta bilgisayarınızın USB portunu kısa devrelerden veya aşırı akım yüklenmesine karşı korumak için önemli bir ayrıntıdır.

Arduino Mega 2560 R3

ATMega2560 tabanlı mikrodenetleyicisi.ATMega2560’ya yükseltilmesi sayesinde 256 k flash memory’ye sahiptir.Usb üzerinden proglanmayı ve haberleşmeyi sağlayan FTDI veya ATMega8U2 yerine ATMega16U2 çipini kullanır ve bu haberleşmenin çok daha hızlı olmasını sağlar.Hafızanında geniş olduğunu düşünürsek aktarılmasının hızlı olmasını istediğimiz büyük veriler için çok elverişli bir kartdır. ekstradan SDA ve SCL pinleri bulundurur. Burada bahsettiğim Mega modelinin R1 ve R2 olanlarında ATMega8U2 kullanılmaktadır.

Arduino Nano

Arduino Nano; ATMega328 temelli bir mikrodenetleyici kartıdır. Üzerinde 14 adet dijital giriş/çıkış pini (6 tanesi PWM çıkışı olarak kullanılabilir), 8 analog giriş, 16Mhz kristal, usb soketi, ICSP konektörü ve reset tuşu bulundurmaktadır. Kart üzerinde mikrodenetleyicinin çalışması için gerekli olan her şey bulunmaktadır. Kolayca usb kablosu üzerinden bilgisayara bağlanabilir, adaptör veya pil ile çalıştırılabilir. program yüklemek ve bilgisayar haberleşmesi yapmak için üzerinde FTDI FT232 usb-seri dönüştürücü bulundurmaktadır. çalışma gerilimi 5 v, giriş gerilimi için 7-12 volt arası önerilen voltaj değerleridir. Bu önerilen değerler gerilim regülatörü vasıtası ile 5 volt seviyelerine düşürerek kullanılır .

Arduino Pro

ATMega328 tabanlı mikrodenetleyicisi. Arduino Duemillanove’nin neredeyse aynısıdır ama en temel farkı üzerinde ki komponentlerin SMD (Surface Mount Device – Yüzey Montajlı Eleman/Cihaz) olmasıdır. Bu da board’un incelmesini sağlamıştır. Normalde kartın üzerinde ki yerleşim Duemianove ile aynıdır. Bu da Duemilanove için üretilmiş Arduino eklentilerinin (Shield’ların) Arduino Pro için de kullanılabilmesini sağlar. güç anahtarı kartın üzerindedir ve JST konnektörü vardır. seri bağlantıyla beraber çok maliyetli bir kart olacağından seri bağlantısı yoktur.

Arduino Leonardo

ATMega32U4 tabanlı mikrodenetleyicisi. 20 adet dijital giriş/çıkış pini (bunlardan 7 tanesi PWM çıkışı ve 12 tanesi analog giriş olarak kullanılabilir), bağlantı için ayrıca bir çipe gerek duymayan kart, ,bağladığında fare veya klavye gibi kontrol cihazı olarak kullanılabiliyor.Leonardo arduino yazılımı ile programlanabilir,araçlar>board menüsünden leonardo ‘yu seçin ve ayrıntılar için gerekli referans ve öğreticileri inceleyin. Diğer ardunio çeşitleri gibi USB bağlantısı ile yada harici pil yada adaptör 5 volt ile çalıştırabilir . pin yapısı da aşagıdaki gibidir.

Arduino Esplora

Arduino esplora; Arduino leonardo kartı’nın geliştirilmesi ile ortaya çıkan bir mikro kontrol kartıdır.Esplora diğer geliştirme kartlarından farklı olarak,kullanıma hazır sensör kitine sahiptir. ATMega320U4 AVR ve bir fare yada klavye gibi USB istemci cihazı olarak hareket edebilen bir mikro USB bağlantısı kullanır. 5v ile çalışan kart USB bağlantı noktalarınızı aşırı akımdan ve kısa devre oluşması gibi durumlardan koruyan bi sigortaya sahiptir. Esplora için eskiz yazmalarını kolaylaştırmak,üstündeki sensörleri okumak ve ide üzerinde çıktılara yazmak için özel bir kütüphane vardır. (https://www.arduino.cc/en/Reference/EsploraLibrary).

Arduino Lilypad

ATMega 168 veya ATMega328 tabanlı mikrodenetleyicisi.Lilypad de diğer arduino kartları gibi geliştirme kartıdır ve Leah Buechley ve Sparkfun tarafından tasarlanmıştır.Özel olarak dikişle tutturulabilen ve yıkanabilen (güç bağlantıları kesin olması koşulu ile) küçük bir kartdır.Arduino yazılım ortamıyla programlayıp ( http://arduino.cc/en/Main/Software) kullanabilirsiniz ancak arduino ide 0010 versiyonlarının öncesi için bazı programlama hataları meydana gelebilir.

2.7-5.5v arasında bir giriş gerilimi ile çalışır. 5.5 v üzeri gerilim uygulanması halinde kartınız yanacaktır. USB sürücü veya adaptör’le bu voltajları sağlayabilir, kartınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. dijital 14 pine sahip(6 adet PWM) analog olarak ise 6 pine sahiptir.

Özet olarak çokça kullanılan arduino geliştirme kartlarını tanıtmaya çalıştım,sorularınız ve görüşleriniz için iletişim bilgilerimiz mevcut ayrıca yorumlarda hep beraber bilgi paylaşımında bulunabiliriz.Her konuda desteklerinizi bekliyoruz.

MEVLANA
MEVLANA

Bilgi, sınırı olmayan bir denizdir. Bilgi dileyense denizlere dalan bir dalgıçtır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir