C++ Döngüler

Veri tiplerinden bahsettik, adım adım ilerlerken sıraya döngüleri koydum.Döngülerden sonra da artık basit tipte programlar yazabilme kapasitesine erişmiş olacağız.Döngüler önemli yapılardır,vazgeçilmez sıklıkla kullandığımız bu yapıları bir veya birden fazla işlevi tekrarlayarak yapmak için kullanırız .

For Döngüsü

For(başlangıç değeri;koşul ; artış miktarı)
 {
     // yapılacak işlem veya işlemler
 }

Örnek olarak;

bu örnekte alt alta 10 ile 20 arası sayıları tek tek yazdırmış olduk.

While Döngüsü

While(koşul)
{
 // yapılacak işlem veya işlemler
}

belirtilen şekilde while döngüsü belirli bir koşul altında çalışabilir.Türkçedeki anlamı iken olan while ,koşulumuz geçerli iken şu işlemi gerçekleştir anlamına gelir. Eğer koşul geçersiz olursa while döngüsü içerisindeki işlem çalışmayacaktır.

Şimdi bir kod yazalım ama if ve while farkını bu kodda görelim istiyorum.Biliyoruz ki if de şart geçerliyse çalışır geçerli değilse diğer şarta geçer while içinde şart gerekir peki neden iken anlamına gelen while şartlarda genellikle kullanılmaz.

Bu kodu yazdığımızda olabilecekleri tahmin etmişsinizdir.

Evet yaşımı eğer 18 ve üstü girecek olursam alttaki işlem çalışacaktır ama görün bakalım nasıl çalışacak.

Bu kod sürekli dönecektir yani ekrana sürekli yazdırılacaktır. While dediğimiz gibi bir veya birden fazla işlemi defalarca yapar.Şimdi bir doğru kullanım örneği yapalım. Burdaki örnekleri çoğaltmak mümkün.

mantık aynı burada 2 ve 9 arası sayıları alt alta yazdırmış olacağız

Do While Döngüsü

Do while döngüsü de while döngüsü gibi çalışır fakat while koşuluna gelmeden önce döngü bloğu en az bir kere çalıştırılır sonrasında koşula göre döngü bloğundan çıkılır veya işleme devam edilir.

do
{
  //yapılacak işlemler
  .....
}
while(koşul)

Döngü en az bir kere çalıştırılır while ile farkı buradadır.

girdiğim sayıların ortalamasını ve toplamını hesaplayan program

Çıktısı;

Break and Continue

Break kısaca içerisinde bulunduğumuz bloktan çıkmamızı sağlayan komutdur. Derleyici break gördüğü yerde bloğun dışına çıkar. Break deyimi ile döngüler durdurulabilir.

Çıktı;

Continue, döngülerde bloğun sonuna atlayıp bir sonraki yinelemeye devam etmek için kullanılır. Bu deyim genel olarak döngü sırasında gerçekleşmesini istemediğimiz yinelemeler için kullanılır.

Çıktı;

Genel olarak c++ için döngü yapılarını anlamanın en kolay yolu pratik yapmaktır. Bir sonraki bölümde uygulamaya başlamayı planlıyorum.Sorularınız , istekleriniz ve destekleriniz için ulaşabilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir