Bu yazıyı C++ diline bir giriş olarak planladım, en çok kullandığımız nesneleri açıklayıp, kolay bir uygulama paylaşmak istiyorum.

öncelikle C++ tıpkı bir çok yazılım dilinde kullandığımız kütüphane yada class diye tabir ettiğimiz bazı fonksiyonlar mevcutdur.Using namespace std. bunlardan biridir. Eğer programımız boyunca cout nesnesi çokça kullanılacaksa namespace tanımlaması programın en basında yazılıp tüm program boyunca bütün fonksiyonlardan erişilmesine olanak sağlamış olur. İostream komutu kullanıcıdan veri alır ve yazdırır. Std namespace nesnelerine direk iletişim sağlanmış olur.

Bu tanımlamaları yapmadan herhangi bir şekilde cout ve ya cin nesnelerini kullanırsak programımız hata vericektir.

C++ dilinde kullandığımız ideyi paylaşıp (https://sourceforge.net/projects/orwelldevcpp/files/latest/download) yavaş yavaş temel komutlara geçelim.Ama öncesinde bir main bloğunu tanıtmamız gerekiyor.C++ dilinde kodlarımızı main bloğu içine yazarız.Aslında bu blok bir fonksiyon yarattığımızın ifadesi şeklinde düşünebiliriz.Daha sonra bu bloğu farklı projelerde de kullanabiliriz.

cout<<"çıktı";
cin>>tanımladığımız değişken;

cout nesnesi çıktıyı ekrana yazdırmak için kullanılır,cin nesnesi ise dışarıdan bilgi girişi için gereklidir.Dikkat ettiyseniz büyük,küçük işaretlerinin yönü önemlidir.Bu operatörler c++ da bu şekilde kullanılmaktadır.

cin<<ad;

yukarıda gibi cin operatörlerini ters yazarsak

Bu şekilde bir hata alırız.
#include<iostream>
#include<string.h>
using namespace std;


int main(){
	string ad,soyad;
	
	cout<<"adinizi giriniz  ";
	cin>>ad;
	cout<<"soyadinizi giriniz  ";
	cin>>soyad;
	
	cout<<ad<<endl;
	cout<<soyad;
	
}

yukarıda cout ve cin nesne ile örnek ekledim, tırnak işareti içine aldığım ifade aslında string bir ifadeyi temsil etmekte. Bu şekilde yazılan bir örneğin çıktısı aynen şu şekilde olacaktır.

#include<iostream>
#include<string.h>
using namespace std;


int main(){
	string ad,soyad;
	string text="adinizi giriniz  :";
  string text2="soyadiniz  :";
	
	cout<<text;
	cin>>  ad;
	cout<<text2;
	cin>>  soyad;
	
	cout<<ad<<endl;
	cout<<soyad;
		
}

Aynı örneği işte bu şekilde de yazabilirim, anlaşılması açısından değişken tanımlayarak ekrana yazdırmak istediğim bu örneğin çıktısı ise;

Bu kodlarda tanıtmadığım tek nesne endl nesnesi; c++ için bu nesne satırı alta atmaya yarayan nesnedir.Satırımı bitirmek bir sonraki satıra geçmek için endl nesnesi kullanabilirim.Şimdi çok basit bir örnekle en çok kullanılan iki nesne tanıtımını yapmış olduk.Bundan sonra veri tipleri ve döngüler gelecek.

Sorularınız ve destekleriniz için bize ulaşabilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir