Delphi Nedir?

Delphi, nesne yönelimli tasarımı destekleyen gelişmiş bir programa dilidir. Gerek veri tabanı uygulamaları, gerekse diğer uygulamalarda gelişmiş projeler oluşturmak Delphi ile son derece kolaydır.

Başlarda yalnızca windows tarafından desteklenen Delphi daha sonra Linux ortamında ve daha bir çok ortamda da kullanılabilir hale geldi.

Microsoft’un popüler programlama dili olan Visual Basic’in rakibi olan Delphi, Object Paskal temel alan bir programlama dilidir. Kullanım ve öğrenim kolaylığı nedeniyle web yazılımları, veri tabanı ve mobil yazılımlarda oldukça sık tercih edilmektedir.

Delphi,2008 yılından beri Embarcadero Technologies tarafından geliştirilmektedir. Delphi ile Windows, macOs, İOS, Android ve Linux için kodlar üretilebilir.

Delphi Özellikleri

Delphi gerçek zamanlı hata yakalama özelliğine sahiptir. VCL(Yerel Windows) , FMX(çoklu platform), mobil dahil tüm platformlar için kullanılabilir debugger ve çok güçlü veri tabanı desteğine sahiptir.

Delphi üçüncü parti bileşenleri destekleyen RAD Studio’nun bir parçasıdır. Diğer dillere göre (C# vb.) oldukça hızlı derleme işlemine sahiptir.

Aktif olarak geliştirilmeye devam edilmekte ve her 6 ayda bir yeni özellikler ve düzenlemeler ile yeni sürümü yayınlanmaktadır.0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir