Renk Modelleri

Renk modelleri, renkleri tanımlamak için kullanılan matematiksel modellerdir ve bütün renkleri temsil edecek şekilde oluşturulurlar. 3 boyutlu olarak tasarlanırlar. Birçok renk modeli vardır ve bunların hepsinin belirli bir uygulama için avantajları ve dezavantajları vardır. RGB, CMYK, L*a*b* ve HSB (Hue, Saturation,  Brightness), HSV (Hue, Saturation, Value) ve HSI (Hue, Saturation, Intensity) renk modellerinden bazılarıdır.Dijital görüntü işleme bağlamında en yaygın olarak kullanılan RGB ve HSI’dır.

Doğadaki tüm renklerin kodları bu üç temel renge dayalı olarak ve ışığı temel alarak belirtilir. Her renk %100 oranında karıştırıldığında beyaz ve %0 oranında karıştırıldığındaysa siyah elde edilir. Bu ana renklerin tanımı değiştikçe, tüm renkler değişir.

RGB renk modeli, toplam 24 bit (kırmızıya 8 bit, yeşile 8 bit ve maviye 8 bit) içerir. 8 bit ile mevcut olan değerlerin miktarı 0-255 arasında değişen 28’den 256’dır. Kırmızı, yeşil ve mavi’ye 0 ile 255 arasında bir değer atanır. Örneğin, eğer tamamen mavi bir renk oluşturmak istiyorsak,  kırmızının ve yeşilin değeri 0 olurken, mavi 255 değerine sahip olur. 

HSI Renk Modeli

HSI; ton, doygunluk, yoğunluk anlamına gelir. İnsan beyninde renkler tanınırken ya da birbiri ile karşılaştırılırken, renkleri anlamak için renk özü veya renk tonu (hue-H), doygunluk (saturation-S) ve şiddet veya yoğunluk (intensity-I) tanımlamaları kullanılır.

Renk Özü (Hue,h):  Baskın rengin dalga boyunu gösterir ve açısal olarak [0°,360°] aralığında ifade edilir.

Doygunluk (Saturation,s):  Saf rengin beyaz ışık ile hangi oranda karıştığını gösterir. Yarıçapa karşılık gelir ve [0,1] aralığında değer alır.

Şiddet (İnsentity ,I) :  Işık miktarını gösterir.

Yoğunluk aslında parlaklıktır. Gri tonlamalı fotoğrafta, daha parlak alanlar daha az gri (yani beyaza daha yakın) görünür ve koyu alanlar daha gri görünür. Gri tonlamalı görüntüleme sistemi, renkleri görmezden gelmesine rağmen, ışığın yoğunluğunu kaydeder. HSI renk modeli,yoğunluğu renkten ayırır.

Matlab Code:

Sonuçlar:

Kategoriler: Merak

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir