SPI Haberleşme Nedir?

SPI (Serial Protocol Interface) haberleşme protokolü adından da anlaşılacağı gibi seri iletişim gerçekleştirmek için kullanılır. Bu haberleşme şekli aslında karşılıklı iki tarafın clocklarının senkronize bir şekilde çalışmasıyla data iletişimini sağlamaktır. Bu haberleşmede 4 tane bağlantı vardır. Bunlar;

  • SCK: Clock sinyalinin iletildiği bağlantıdır.
  • MISO(Master In Slave Out): Master bu bağlantı üzerinden data alır. Buna göre tekrar değerlendirme yaparak MOSI üzerinden veri gönderebilir.
  • MOSI(Master Out Slave In): Master veriyi (data) Slave ‘e bu bağlantı üzerinden iletir.
  • SS(Slave Select): Bu bağlantı sistemde birden çok Slave var ise bu Slaveleri seçmek için kullanılır.

Master: Veriyi asıl işleyen ve gönderen aynı zamanda geri dönen Slave üzerinden veriye göre işlemler yapan yöneticidir.

Slave: Komutları alan ve kendisi ne işlem yapıyorsa ona göre Master ‘a veri gönderen hizmetkâr olarak düşünebilirsiniz.

SPI Haberleşme Nasıl Çalışır?

SPI haberleşme protokolünde, veriler yani bitler her clock sinyalinin yükselen veya düşen kısımlarında Slave’e veya Master’a iletilmesidir. Clock sinyalinin yükselen veya düşen kısımları yazılım kısmında belirlenir. Slaveden Master’a ve Master’dan Slave’e veri akışı olurken clock sinyali her zaman Master tarafından basılır.

Haberleşmeyi yapabilmek için SS kısmını 0 lojik seviyesine çekmek gereklidir. Çünkü bu bağlantı hattı aktif düşük( Active Low) şeklinde işlem yapar. Eğer bu hat lojik 1 seviyesinde ise bağlantı Slave ile kopuk demektir.

SPI protokolünde ayrıca 4 tane mod vardır. Bu modlar CPOL ve CPHA tarafından ortaya çıkar. 

CPOL: Clock Polarity şunu belirler. Clock sinyalinin ilk yükseliş veya düşüş kısmında verinin basılmasını sağlar. CPOL=0 ise bu şu demektir. Clock sinyalinin yükselen sınırında veriyi basmaya çalışmasıdır. CPOL=1 ise clock sinyalinin düşen kısmında veriyi basmaya çalışmasını sağlar.

CPHA: Clock Phase ise verileri bastığımız sınır noktalarını kaydırmaya veya değiştirmeye yarar. Yani kombinasyonlar şeklinde çalışır bu iki yapı. Clock phase ilk sınıra bakarak veriyi basar. Bu clock sinyalinin  düşen veya yükselen sinyal olmasında bir değişiklik yaratmaz.

CPHA=0 ise ilk sınırı gördüğü yerden veriyi basar. CPHA=1 ise ikinci sınırı gördüğü yerden veriyi basar.0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir