ADC(analog digital converter) nedir? bu yazımızda buna bir çözüm getireceğiz…Hepimiz biliyoruz ki doğada bir çok fiziksel özellik vardır. Örneğin ışık,ses,zaman,sıcaklık vb. Bu fiziksel büyüklükler bize analog kavramının içinde tanımlanır.dünyamızda herhangi birşeyi ölçmek ,değerlendirmek ve bu ölçüm ve değerlendirmeler sonucu işlem yapabilmek için ADC(analog digital converter)’e ihtiyaç duyarız. ADC analog sinyali kullandığımız dijital sistemin algılayabileceği dijital veri haline dönüştürür.

yukardaki grafiklerde gördüğümüz üzere analog değerler iki nokta arasında sonsuzdur, örnek olarak sıcaklık verirsek 1 ile 2 derece arasında sonsuz değer vardır. Dijital büyüklüğün matematiksel değerinde aralığı yoktur ve sadece 1-0 lardan oluşan bilgidir, bu yüzden analog veri dijital veriye dönüştürme işleminde bir miktar kayba uğrar. Buna örnek olarak şöyle bir şey söyleyebiliriz

Analog kayıtlar:sinema,film,plak
Dijital kayıtlar:mp3,dvd,vcd

yukarıdaki kayıtlara baktığımızda analog kayıtlar dijital kayıtlara göre daha kaliteli bir paylaşım sunar. ADC dönüştürme işlemi için birçok mikroişlemcide dahili olarak ADC modülü bulunur.Harici veya dahili bütün ADC modülleri belirli bir referans voltaja ihtiyaç duyar.Genellikle mikroişlemcilerde besleme gerilimi ADC modülünü besleme referans voltajıdır,bu değer aynı zamanda ayarlar yapılarak harici olarak verilebilir. Bu referans voltajı STM 32 kartımızda 3.3 Volt olarak karşımıza gelmektedir.

STM 32 F401 re kartımızda 12 bit ADC bulunur. 16 harici kaynaktan ,2 dahili kaynaktan( bu kaynaklar biri referans voltajını okuyorken diğeri kendi içerisinde bulundurduğu sıcaklık sensörü ile sıcaklık bilgisini okumaktadır.) ve VBAT kanalından gelen sinyalleri ölçmesini sağlayan 19’a kadar çoklanmış kanala sahiptir.ADC ‘nin sonucu, sola ve sağa hizalanmış 16 bit veri kaydedicisinde saklanır. STM 32 f401 re kartımızda ADC dönüşüm işlemi tek,tarama,sürekli,tarama veya süreksiz modda gerçekleşebilir. Bu modları açıklayacaksak olursak;

Tek Dönüştürme Modu: sadece bir defa analog sinyali sayısal veriye çevirir -Sürekli Dönüşüm Modu:sürekli olarak analog sinyali sayılsal veriye çevirir,yani tek dönüştürme işlemi bittiğinde yeni işlemi başlatır.

-Tarama Modu:bu mod ise birden fazla kanalda ADC çevrimi yapıldığında,seçilen kanallarda tarama yaparak bu kanallarda dönüşüm yapar.Eğer bu modu sürekli gibi çalıştırırsak sürekli olarak gelen analog sinyali sayısala çevirir,aksi takdirde sadece bir kere bu işlemi yapıp duracaktır.

-Süreksiz Mod:bu modda kanallar içersinde çevrim sayımız 8 den az olmalıdır.Bu modu çalıştırmak için tetikleme gereklidir ve yapacağımız tetikleme kadar çevirme işlemi yapar.

Kategoriler: DonanımStm32

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir